Co to jest zdalny pulpit?
Co to jest zdalny pulpit?
Czasem kiedy szukamy pomocy informatyka w ogłoszeniach możemy zobaczyć, że firmy oferują pomoc przez pulpit zdalny. Jeśli chcesz wiedzieć co to oznacza – czytaj dalej.
Otóż pulpit zdalny jest to rodzaj połączenia jednego komputera z innym komputerem za pomocą tej samej sieci lub Internetu. Połączenie to daje możliwość podglądu pulpitu komputera, do którego się łączymy oraz korzystania ze wszystkich programów i plików znajdujących się na nim – dokładnie tak jakbyśmy sami przed nim zasiadali. Można na przykład podłączyć się z domu do komputera w pracy i skorzystać z programu tam dostępnego, do którego nie mielibyśmy dostępu w domu z uwagi na warunki licencyjne. Istnieje również możliwość wydrukowania lokalnie dokumentu bez potrzeby tworzenia drugiej jego kopii. Wszystko oczywiście za zgodą pracodawcy i/lub administratora sieci lub właściciela komputera, do którego się łaczymy. Bo jest to konieczne jeśli mamy mieć do czynienia z dobrowolnym „przekazaniem kontroli” a nie „wrogim przejęciem”. Tego drugiego przypadku nie będziemy tu opisywać – zostawimy go na osobny artykuł.
Inne nazwy na tego typu połączenie umożliwiające zdalne usługi informatyczne, to zdalna kontrola (remote control), pomoc zdalna (remote support/assistance). Natomiast oprogramowanie do tego celuące może występować jako program pulpitu zdalnego, zdalnej pomocy lub inne z powayższych. Pamiętajcie jednak, że należy korzystać wyłącznie z zaufanych programów pochodzących ze znanych stron lub też z funkcji wbudowanych w nasz system. Ponadto nie należy udostępniać połączenia pulpitu zdalnego osobom, co do których nie mamy zaufania.
Jest kilkanaście znanych i sprawdzonych programów służących do połączenia pulpitu zdalnego, m.in:
- Team Viewer
- Remote Utilities
- UltraVNC
- Windows Remote Desktop
- AeroAdmin
- RemotePC
- Seecreen
- Chrome Remote Desktop
- Any Desk
- Lite Manager
- Comodo Unite
- ShowMyPC
- join.me
- DesktopNow
- BeamYourScreen
W artykule tym krótko opiszę jeden z tych, z którymi ja stykam się na codzień i który mogę szczerze Państwu polecić – tj. Team Viewer. Jedną z jego wielu zalet, obok względnej prostoty użytkowania, jest możliwość wykorzystywania całkowicie za darmo w przypadku zastosowań niekomercyjnych. Pragnę podkreślić, że nie jest to tekst reklamowy a jest to po prostu świetny program.
Team Viewer’a mogą Państwo pobrać, wprost ze strony producenta tutaj gdzie można przeczytać więcej o tym jakże przydatnym narzędziu
Program jest bardzo prosty w instalacji a także nie wymaga żadnych zmian na routerze celem „przepuszczenia” połączenia. Wspiera połączenia video, głosowe oraz czat za pomocą, których możemy porozumiewać się, np. z technikiem obsługującym nasz problem z komputerem. Istnieje w nim także możliwość bezpośredniego przesyłania plików. Może być wykorzystany np. w celu zrealizowania prezentacji wprost na komputerze klienta. Możliwości jest więc wachlarz od tych najbardziej trywialnych jak pomoc babci przy złożeniu i opłaceniu zamówienia ze sklepu internetowego po zdalne zarządzanie np. serwerem opartym o Windows. Na uwagę zasługuje fakt, że nawet w darmowej wersji istnieje możliwość łączenia się z telefonu do komputera. Przydatne np. gdy mamy jedną lub kilka koparek kryptowalut i chcemy sprawdzić, czy któryś z naszych komputerów nie wyłączył się lub nie wymaga interwencji. Otwieramy wtedy aplikację na telefonie, logujemy się i od razu widzimy status naszej maszyny.
Po zainstalowaniu Team Viewer’a naszym oczom ukaże się okienko z naszym ID oraz hasłem (password). Jeśli program zainstalował się we wersji angielskiej a podczas pracy z programem chciałbyś korzystać z języka polskiego kliknij: Extras/ Options/po lewej stronie wybierz Advanced/następnie po prawej Show Advanced/ w Display Language wybierz preferowany język.
Jeśli potrzebujesz pomocy ze swoim komputerem wtedy technikowi wykonującemu usługi informatyczne lub osobie która będzie Ci pomagać podajesz ten właśnie numer i hasło z lewej strony okienka. Natomiast zamierzasz komuś pomóc przez pulpit zdalny, wtedy po prawej stronie okienka wpisujesz ID oraz hasło komputera do którego się łączysz. I to tyle – mamy dostęp do komputera, do którego chcieliśmy się połączyć!